4
4

Дофамін-задоволення або біль

Дофамін-задоволення або біль
Підкаст до статті

 

Ми живемо у світі, де все перенавантажене дофаміном. Фактично, світ, який ми створюємо робить все наркотичним, а нас дофаміно-наркотично-залежними. Зокрема, сучасні технології, соціальні мережі та мобільні додатки розроблені так, щоб максимізувати вивільнення дофаміну в нашому мозку. Кожне сповіщення, лайк чи коментар – це невеличка "доза" приємності, яку ми отримуємо, і яка спонукає нас повертатися до цих платформ знову і знову. Така поведінка може призвести до постійного пошуку миттєвого задоволення та нездатності концентруватися на довгострокових завданнях та цілях.

Дофамін - хімічна речовина, яку виробляє наш мозок, важлива для інформування людини про зміни в навколишньому середовищі та в її тілі. Дофамін є фундаментальною молекулою для процесу звикання до чогось. Вивільнення цього гормону відбувається як відповідь на щось приємне. Хибна думка вважати, що дофамін вивільняється в організмі тільки від задоволення, він може бути реакцією нашого мозку на подразники, що на них реагує наш мозок і на це варто звернути особливу увагу. Коренева функція дофаміну полягає в розвитку процесу мотивації та винагороди. Він стимулює нас до дії, спонукаючи прагнути до позитивних результатів та уникати негативних.

Але дія дофаміну також пов’язана з рухом, переміщенням до об’єкта. Ось класичний приклад -  хвороба Паркінсона, коли у пацієнта розвивається ригідність м’язів та порушується рух, як наслідок зниження утворення дофаміну.

Задоволення та біль працюють в балансі між собою. Ті частини мозку, які забезпечують нам задоволення також обробляють біль. Щоб краще зрозуміти це, уявіть собі, що в вашому мозку є рівновага, як гойдалка на дитячому майданчику, і коли ми отримуємо задоволення вона нахиляється в одну сторону, а коли біль − в протилежну. Головне у дотриманні балансу, щоб гойдалка довго не знаходилася похилена на один бік, тому що наш мозок дуже важко працює щоб відновити початковий рівень гормонального балансу, те що нейробіологи називають гомеостазом. Коли ми робимо щось приємне, наприклад їмо шоколад, або зранку п’ємо каву, читаємо любовний роман наш мозок отримує трохи винагороди, вивільнюється дофамін і «гойдалка» трохи нахиляється в один бік. Мозок робить все, щоб відновити рівновагу, але ще одна чашка кави або щоб роман не закінчувався знову викликають бажання повернути нас до солодкого відчуття ейфорії. Так розвивається дофамінова залежність. Чи то солодке, чи алкоголь, чи блог на ютубі або бажання постійно заходити в соціальні мережі та дивитися «прикольні відосики» з кожним разом викликають у нас більшу залежність.

До того, як повернутися до вихідного рівня балансу треба відпрацювати відчуттям появи болю. При повторному подібному тригерові, дофамінова реакція стає коротшою та слабкішою, це означає, що емоції задоволення від однієї кави будуть значно меншими ніж від трьох. А реакція після болю стає сильнішою та довшою. Таким чином розвивається хронічний дефіцит дофаміну, а згодом і толерантність і нам потрібно шукати нові джерела задоволення. Біль або стани пов’язані з болем також можуть викликати залежність.

До яких наслідків це призводить:

  • депресія
  • безсоння
  • тривога
  • неуважність.

Більш скромніші задоволення вже не приносять радості в житті.

Кожного разу постійний дефіцит дофаміну змушує нас шукати нові задоволення або посилювати старі.

Дієві поради, як покращити свій стан?

В першу чергу утриматись від подразників. Тобто припинить на один місяць приймати «улюблені ліки»: чи то алкоголь, чи соціальні мережі, солодке чи фастфуд, навіть інвестиції у кріптовалюту, яка вважається однієї з форм інтерфейсу азартних ігор, тому що саме місяць потрібен мозку щоб стабілізувати рівень дофаміну. Найскладніші перші два тижні: негативні відчуття будуть посилюватись, тому що протягом цього часу організм знаходиться в довготривалому дефіциті дофаміну.

Якщо протриматись перші два тижні, далі больові відчуття відступають, на 3й та 4й тиждень ви почнете відчувати себе краще. Посилиться бажання мотивації, можуть навіть з’явитись нові хоббі, наприклад, бажання почати малювати або вчити іноземну мову.

Але найголовніше, що ви будете почуватись набагато краще і отримувати кайф природнім шляхом. Природнє утворення дофаміну допомагає легше долати больові відчуття, як наслідки важких життєвих обставин, а нам - краще адаптуватись до постійних змін.

«Це ваш експеримент під назвою ваше життя»

З інтерв’ю Анни Лембке — американської лікарки, спеціалістки з питань наркології, яка вивчає зловживання наркотиками і їх взаємодію з мозком, вона працює на факультеті психіатрії та наркології у Стенфордському університеті. Авторка книги «Дофамінове покоління. Де межа між болем і задоволенням». У 2020 році знялася в документалці від Нетфліксу The Social Dilemma про небезпеку соціальних мереж.

Стрес-гран покращить бажання займатись буденними справами!

СТРЕСС-ГРАН

Є питання?

Заповніть форму нижче та ми зв'яжемося з Вами найближчим часом:

Дякуємо Вам! Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Зробіть вибір
Пацієнт
Лікар
Медпрацівник
Пенсіонер

Натискаючи на кнопку, ви погоджуєтеся на обробку персональних даних і погоджуєтесь з політикою конфіденційності

Не всі поля заповнені

Повідомлення відправлено

Виникла помилка

spinner

Продовжити покупки Оформити замовлення