Як припинити лінь, покінчити зі стресом та знайти мету
Посібник із самовладнання. Як обмеження ведуть до свободи та відкриття щастя з майстром Шаоліня Ши Хенг І.
В епізоді подкасту доктора Чатерджі виступив Ши Хенг Йі, який є представником 35-го покоління майстрів Шаоліньського монастиря і почав практикувати кунг-фу у віці чотирьох років. Протягом 36 років він здобув глибокі знання у сфері китайських воєнних мистецтв та дзен-буддизму. Нині він обіймає посаду директора Шаоліньського храму в Німеччині, де курує фізичне та інтелектуальне виховання студентів та адептів буддійської спільноти в місті Оттерберг.
Лютий 2024
У кожного є коллеги на роботі, які по-справжньому дратують. Ти не маєшь можливості змінити своє оточуюче середовище: або ти змінюєшь себе, або оточення. Але є нюанс, ти звільняєшся з цієї компанії, приходиш у нову і стикаєшься з такою ж самою проблемою. Чому? Справа не в оточуючих людях, а в тому, що в середині тебе щось не може впоратись з цим викликом. І тут мова йде про самовладнання.
Майстер Ши Хен І, що ви маєте на увазі, коли говорите про «Самовладнання» і чому це так важливо?
Спочатку давайте розберемо слово «майстер», що воно означає для мене. Це завжди стосується людини, яка працює в будь-якій конкретній сфері. Коли людина має досить високій набір навичок або досить великий досвід у будь-якій галузі, і ви хочете теж мати певні знання – краще їх отримати в когось, хто вже прожив деяке життя або мав певний доступ до знань, яких у вас не було раніше. Самовладнання – це щось, що пов’язане з кожною людиною, її особистою справою. Наше життя на Землі не досить тривале, і ти хочеш зробити якомога більше корисних речей, щоб розвинути свій характер, своє власне здоров’я, свій власний емоційний стан до такого ступеня, щоб відчувати себе щасливим у своєму житті. Ось що це означає.
Чи треба покладатись на експертів?
Багато людей сьогодні покладаються на експертів, і в цьому немає нічого поганого. Але я наведу практичний приклад, коли на моїх підкастах до мене приходять різні спеціалісти. Сьогодні, на їхню думку, ця дієта є найкраща для підтримання здоров’я, а через тиждень я говорю з іншим експертом із такою ж кваліфікацією, і він має іншу точку зору. Чи можна вирішити цю дилему?
Давайте припустимо, що ви зацікавленні в галузі бойового мистецтва і ваш мета полягає в тому, щоб навчитись наносити сильний і ефективний удар.
Ви можете піти до майстра кунг-фу і він покаже свій спосіб пересування – які частини тіла треба рухати, навчить своєму досвіду, як розвивати удари. Тоді ви підете до майстра карате, потім до майстра теквандо, бійця муай тай, тощо. Ви отримуєте дуже високі шанси з одного боку мати декілька різних підходів. Але з іншого боку, вони будуть ділитись власним досвідом, тим що саме спрацювало для їхнього життя. Я намагаюсь знайти схожість між всіма цими методами. Це як в математиці, коли ви шукаєте спільний знаменник.
Коли існують п’ять точок зору, це не означає що чотири з них невірні. Кожна точка зору індивідуальна, побудована на знаннях, що працюють в певній місцевості, в країні, де ви зараз живете, яка їжа вам доступна в вашому супермаркеті, кількості денного та нічного світла у вашій місцевості, і це все може різнитись в залежності від оточення. Інакше би доводилося би відкривати все самому з нуля, що не має сенсу. Серед нас присутні люди старшого віку, наші старші – ті, хто є носіями мудрості наших предків і вже провели чимало досліджень. Однак, аби перетворити ці знання на повністю практичні та придатні для використання у повсякденному житті, ключовим є вміння вести самоаналіз та глибоко занурюватись у власну свідомість.
Які існують практики, щоб зазирнути в себе, самодослідити себе, щоб навчитись чогось дійсно корисного?
Почни спостерігати за собою, коли прокидаєшся
Просте усвідомлення: коли ти прокидаєшся вранці, наступає той момент, щоб захотілось відкрити очі, миттєво активуються всі п’ять почуттів. Ваша свідомість прокидається разом з вами, це природній процес. Ти сприймаєш зовнішні звуки, спостерігаєш за тим, що відбувається довкола. Тепер зверни увагу на власне тіло зсередини. Так само, як ти слухаєш зовнішні звуки, почни уважно прислухатися до сигналів, які подає твоє тіло. Навчись налаштовувати своє тіло, розуміючи, які "кнопки" потрібно натискати для поліпшення свого самопочуття і якості життя. Люди звикли до ранкового споживання зовнішнього – новин, соціальних мереж, електронних листів, роботи, але настає момент, коли вони усвідомлюють необхідність розвивати самосвідомість, звертаючи увагу вглиб себе. Це можливо в будь-який час, але ідеально робити це рано вранці, коли в місті ще тихо. Вранці немає телефонних дзвінків чи електронних листів, тому легше сконцентруватися на собі. Проведіть 15-20 хвилин на самоті з собою, займаючись дихальними вправами або медитацією, коли місто ще спить.
Перші 15 хвилин зранку ви присвячуєте собі без телефону та телебачення, не заходити в інтернет
Звичка може стати корисною річчю, питання на якій саме звичці ми зосередимось. Чистити зуби зранку – корисна звичка. Згадайте як ви робити це, щіткою туди – сюди, ви ж практично на цьому не замислюєтесь. Ми всі маємо певну залежність від того, чому нас навчили наші батьки, що нам кажуть наші друзі, зумовленість рекламою, багатьма зовнішніми джерелами.
Якщо лінь стала частиною вашого повсякдення, це шкідливо. Оглядаючи своє життя та особистісні якості, важливо в першу чергу визначити, чи здатні ви розпізнати повторювані моделі, на яких побудоване ваше існування, які зі звичок приносять вам користь, а які стають на заваді вашому прогресу.
Дуже важко ввести хоча б одну нову звичку
Існує багато інших звичок, які настільки сильно увійшли в побут, що перш за все треба позбутися однієї зі старих звичок, щоб отримати одну нову.
Щоб отримати щось нове, треба позбутися чогось старого. А потім ваше тіло і ваш розум починають просто адаптуватися і виробляти більш здорові звички.
Чи є якісь звички, які треба виконувати перед тим, як лягати спати, щось, що можна робити ввечері?
Просто бути вдячним за те, що сталося протягом цього дня, незалежно від того, наскільки він був важким, не залежно від того, з якими викликами вам довелося стикатися. Хороша практика ніколи не забувати і бути вдячним за вашу можливість перш за все просто відчувати все це. Деяким людям важко зрозуміти, що якщо день був насправді складним, як можна бути вдячним.
Але тут треба зрозуміти, якщо ти не будеш вдячним, ти лягаєш спати з зовсім іншим настроєм. Тобто добре закінчити день – це ще одна з хороших практик, тобто «практика вдячності».
Не треба здавати ваше життя в оренду, навіть якщо у вас зараз важкий час
Ми можемо скаржитись на будь-які речі цілий день, але треба усвідомити, що ваше існування це дар, як би це дивно не звучало.
У Шаолінському монастирі існує унікальна можливість для багатьох людей приєднатися до річної програми, протягом якої вони мають змогу жити і тренуватись разом. Учасники цієї програми – це люди з різноманітними проблемами, що шукають можливість випробувати себе і знайти вихід зі своїх складнощів. Чудово, що існує такий метод, який дозволяє ефективно боротися з різноманітними викликами, використовуючи лише один підхід.
Коли ви приходите на програму в монастир, перше що ви робите, це позбуваєтесь можливості використовувати телефон, по друге там багато не розмовляють, по третє в монастирі дуже сувора щоденна дисципліна, що означає певний час харчування: о 7.00 сніданок, 13.00 обід і вечеря о 18.00. Також існують тренінги, які заплановані щодня з понеділка по п’ятницю. Тобто не дивлячись, що зараз 21 століття, ви стикаєтесь з дуже суворими обмеженнями. Якщо ви голодний між прийомами їжі доведеться чекати. Якщо ви цілу ніч не спите, просинатись вам все одне доведеться о 6.00 ранку, незалежно від того, що ви робили вночі. Якщо ви багато часу проведете в таких обмеженнях набагато легше буде відмовитись потім від інших обмежень, тому що це не зовнішні обставини ускладнюють ваше життя, а щось всередині, що створює виклики та труднощі.
Якщо щось назовні змінюється, наприклад погода ми почуваємо пригніченість та депресію і нам важко. Ідея обмеження – це можливість позбутися зовнішніх факторів.
Дуже важлива деталь, про яку необхідно сказати: люди не повинні позбуватися речей, які їм приносять радість. Якщо вам приносять задоволення стосунки, насолоджуйтесь якомога більше. Якщо вам подобається гарно одягатися, їздити на машині, робіть це з радістю, не сприймайте це як належне, але в той же час не прив’язуйтеся до цих речей.
Ми в цьому житті постійно опиняємось в підйомах та падіннях. Сонце сходить сонце заходить, наступає день, а потім ніч. І в цьому ми існуємо постійно все життя від народження до смерті.
Ми всі живемо в певній бульбашці
Моя бульбашка – це бульбашка бойових мистецтв, інші люди живуть у бульбашці кар'єри, тобто ми її створили з того що ми хотіли від нашого життя.
Почніть усвідомлювати, що якщо на землі живе близько декількох міліардів людей, існує, принаймі 8 міліардів бульбашок. Але жодна з цих бульбашок не є правдою.
Це не не погано, але запитайте себе, що станеться, якщо бульбашка лусне. Тому треба перестрибувати в інші бульбашки: подорожувати, зустрічатися з різними людьми, вивчати іншу культуру, можете активно щось вивчати…
Без обмежень – не має зростання
Якщо ви не можете витримати час між трьома споживаннями іжі, треба обмежити себе до двох. Якщо ви хочете навчатись і вийти за кордони своєї бульбашки – вам не повинно бути комфортно. У всіх різне життя, але структура однакова, чим більше ви прив'язані до своїх звичок, тим важче рухатись.
Духовні лідери багато говорять про важливість ясного розуму, здатність залишатись в сьогоденні, але важливо приділяти увагу свому тілу. Ми не повині шкодити іншим своїми словами, але також ми не повині шкодити іншим своїми думками. Слідкуй за своїми думками, тому що ваши думки формують слова, будьте обережні зі своїми словами, тому що ваши слова формують ваші дії. Будьте обережні з діями, які ви робите, оскільки вони формують ваші звички. Будьте обережні з вашими звичками, тому що вони створюють ваш характер. Будьте обережні з тим, який характер ви розвиваєте оскільки він формує вашу долю.
Існує ланцюг природно-наслідкових зв'зків
У кожному колективі зустрічаються особи, які можуть викликати роздратування. Якщо ви починаєте свій день з негативних думок, які потім впливають на ваше самопочуття, продовжуєте день, намагаючись впоратися з робочими конфліктами, а вечором переживаєте події дня і так з дня на день, місяць за місяцем, рік за роком, ви відчуватимете постійне невдоволення вашим життям.
Змінити когось з оточуючих людей не спрацює, тому, навіть не треба гаяти ваш час щоб це зробити. Перше питання, на яке собі треба відповісти: чи зможешь ти залишатися в тій ситуації, уявляючи, що всі колеги ніколи не зміняться, чи ти все ще можешь знайти спосіб, щоб залишитись в такому стані розуму, який не руйнує твоє здоров'я? Якщо ти надто прив'язаний до оточення, до того, що інші люди роблять або не роблять тоді є один спосіб: ви збираєтесь залишитись в цій ситуації та приймати всі проблеми зі здоров'ям, які можуть виникнути в довгостроковій перспективі.
Альтернативи немає. Або ти змінюєшь себе, або оточення
Але є нюанс, ти підеш з цієї компанії і зітнешься з такою самою проблемою в новій. Чому? Тому, що це проблема не оточуючих людей, а у тому, що щось всередині тебе не може впоратись з цим викликом. І тут знову йдеться про самовладнання. Тобто все що ви відчуваєте є викликом для вас, можливо треба спитати у вас самих, що всередині вас викликає цей конфлікт і вирішити його всередині себе.
Світ буде робити те, що робитиме, але для тебе важлива твоя реакція, твоя інтерпритація світу, що визначає твій подальший результат
Чи можна змінити себе та трансформувати своє житття, але якщо не знаєшь з чого почати?
- іноді ми надто багато думаємо. Залишатись там, де ви є і багато думати весь час не допоможе;
- щоб отримати щось нове, треба позбутися чогось старого. А потім ваше тіло і ваш розум починають просто адаптуватися і виробляти більш здорові звички;
- почніть прокидатись кожного дня на 10-15 хвилин раніше, ніж зазвичай і за ці хвилини ви виконуєте будь-яки види практики (якщо ви зайдете на ютуб і введете моє ім'я ви побачите досить багато різних безкоштовних прикладів);
- існує ланцюг природно-наслідкових зв'язків. Ми не повинні шкодити іншим своїми словами, але також ми не повині шкодити іншим своїми думками;
- щоб зберегти себе – іншої альтернативи немає. Або ти змінюєшь себе, або змінюєшь оточення;
- трансформація вас відбувається в той момент, коли ви починаєте виглядати інакше, і тепер питання в тому, чим ви заповните цей додатковий простір, який ви створили?
Це і буде мостом до всього, що буде в подальшому вашому житті