Рекомендації ВООЗ щодо лікування гострих респіраторних (ГРЗ) інфекцій
Гострі респіраторні інфекції (ГРІ) – захворювання вірусної етіології, що посідають перше місце серед причин тимчасової втрати працездатності. На них щорічно хворіє 1/6 частина населення планети, а в Україні цей показник складає близько 10-14 млн осіб.
Експерти ВООЗ зазначають, що це – найпоширеніша група хвороб в людській популяції, яка останніми роками має постійну тенденцію до збільшення. Соціальні контакти, урбанізація, міграція між країнами й континентами сприятимуть подальшому поширенню ГРІ.
Як запобігати захворюванням та епідемічним спалахам певних нозологій – розповідає лікар-інфекціоніст.
Епідеміологічні особливості збудників ГРЗ
У період епідеміологічних спалахів респіраторних захворювань фіксується переважання певної нозології, що характеризується подібними епідеміологічними та клінічними особливостями, але різною етіологією (вірусною, бактеріальною, змішаною).
Науці відомо понад 300 збудників респіраторних інфекцій, серед яких найпоширенішими є віруси, що спричиняють понад 90% випадків ГРЗ. Група ГРЗ постійно поповнюється новими представниками, які здатні викликати важкі ускладнення і патології.
Причини поширення ГРЗ:
- легкий спосіб передавання збудника (повітряним шляхом);
- висока сприйнятливість населення до більшості збудників ГРІ;
- сезонні імунодефіцити;
- відсутність перехресного імунітету до представників окремих груп збудників;
- стійкість вірусів у зовнішньому середовищі.
До розвитку ГРІ призводять різні групи вірусів:
- грип;
- парагрип;
- аденовірус;
- респіраторно-синцитіальний вірус (РС);
- пікорна-, корона-, рео-, ентеровіруси;
- герпесвіруси.
Ускладнення вірусних процесів (пневмонії, фарингіти, бронхіти, гострі тонзиліти) спричиняє кокова мікрофлора, мікоплазми, хламідії тощо. У патогенезі цих захворювань велику роль відіграє клітинний імунітет. Якщо він працює неправильно, виникає персистенція збудника і розвиваються ускладнення, які часто плутають з черговим інфікуванням.
Відсутність методів специфічної діагностики не дає можливості контролювати справжній рівень захворюваності на гострі респіраторні інфекції. Як наслідок – відбувається залучення великої кількості людей до епідемічного процесу, що має тяжкі наслідки для здоров'я населення й значні збитки для економіки.
Проблеми терапії вірусних захворювань
ГРЗ та грип належать до найпоширеніших захворювань у дітей та дорослих. Збудники респіраторних інфекцій – віруси, проте лікарські засоби, що чинять пряму противірусну дію, розроблені лише для вірусу грипу.
Недостатність ефективних і безпечних методів етіотропної терапії ГРЗ призводить до зростання випадків ускладнень та збільшення періоду одужання. Високий ризик розвитку вторинних бактеріальних ускладнень, а також необґрунтоване застосування антибактеріальних препаратів знижує терапевтичний ефект.
Питання дієвої профілактики, вчасної діагностики та належного лікування гострих респіраторних захворювань залишаються найактуальнішими в щоденній роботі як сімейних лікарів, так і експертів ВООЗ.
Лікування респіраторних інфекцій
У разі підозри на грип із тяжким перебігом необхідно протягом 48 годин розпочати противірусне лікування. Але збільшення стійкості вірусних штамів потребує пошуку лікарських засобів з універсальною противірусною активністю.
ВООЗ дотримується регламенту і стандартів лікування ГРЗ та грипу, при цьому наголошує на проведенні дієвих профілактичних заходів ( раціональне харчування, повноцінний сон), що запобігають розвитку інфекцій та виникненню ускладнень.
У комплексній терапії та профілактиці ГРЗ та грипу позитивні результати демонструє гомеопатія. Відомий гомеопатичний засіб «Грип-гран» призначається як для попереджання, так і для лікування вірусних і бактеріальних інфекцій. Профілактичний прийом стимулює клітинний імунітет та нормалізує стан слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Засіб зменшує клінічні прояви хвороби, запобігає небезпечним ускладненням та знижує частоту захворювань до епізодичних.