Мастодинія та масталгія, або як змінюється психоемоційний стан жінки
Кожна друга жінка репродуктивного віку періодично відчуває симптоми болю різної інтенсивності чи фізичний дискомфорт в молочній залозі. Такий стан лікарі описують як мастодинія (масталгія), він не є захворюванням, але може бути настільки неприємним і болючим явищем, що негативно впливає не тільки на фізичне, але й на психічне здоров’я жінки, на її настрій, працездатність і поведінку, а також сприяє розвитку хронічного стресу.
Що таке масталгія (мастодинія), як вона впливає на психоемоційний стан жінки та як зменшити прояви болю – розповідає гінеколог-ендокринолог.
Причини та симптоми масталгії та мастодинії
Масталгія – це больовий синдром молочних залоз, який проявляється стійким дискомфортом та болючістю різного ступеня вираженості. Мастодинія супроводжується відчуттям набряку і збільшенням розміру грудей, не пов'язаним з наявністю дифузних або вогнищевих змін.
За даними медичної статистики, хворобливі відчуття в грудях хоча б раз в житті відчувають 75-80% жінок. У одних болі виникають регулярно, в інших – відмічаються лише окремі епізоди масталгії. Досить часто ці зміни пов'язують з ознаками функціональних і гормональних порушень або з наявністю захворювань молочних залоз.
Больові відчуття є одним з «супутників» ПМС, настання вагітності чи клімаксу або з’являються у дівчаток-підлітків під час формування менструального циклу. Неприємний біль у грудях відчувають жінки, які схильні до психоемоційних розладів, неврозів та фрустрацій: незадоволення сімейним життям, статусом в соціумі, побутові, робочі конфлікти. Поява масталгії негативно позначається на щоденній активності жінок, їх сексуальних та сімейних відносинах, викликає тривогу і страх.
Види мастодинії:
- Фізіологічна. Виникає на фоні природних процесів: період статевого розвитку, вагітність, настання менопаузи.
- Патологічна. Викликається захворюваннями молочних залоз або інших органів.
За характером виникнення больових відчуттів (масталгії) ділиться на такі види:
- Циклічна. Має прямий зв'язок з менструальним циклом і з’являється в період овуляції або за кілька днів до її початку. При даній формі масталгїї жінка скаржиться на симетричні зміни в обох молочних залозах, тупий біль, чутливість сосків.
- Ациклічна. Властива жінкам старше 30 років. Пов'язана з наявність запальних процесів, доброякісних утворень та аномалій розвитку молочних залоз. Стан характеризується асиметричним проявом гострого болю, набряками, виділенням з сосків та локальним почервонінням грудей. Такі симптоми з’являються після 40-45 років з початком гормональних змін в організмі жінки.
Ці процеси контролюються на гормональному рівні. Різкий перерозподіл статевих гормонів, зміна концентрації (надлишок або дефіцит) гормонів щитоподібної залози та гормонів гіпоталамуса і гіпофіза призводить до появи больових процесів у молочній залозі й розвитку доброякісних/злоякісних патологій. Також це негативно впливає на психоемоційний стан та ментальне здоров'я жінки.
Що робити, якщо болять груди?
Більшість випадків масталгії пов’язані з дисгормональними порушеннями й ПМС, тому ключовим патогенетичним способом позбавлення від больового синдрому є корекція ендокринних розладів або гальмування циклічних змін у жінки репродуктивного віку. Це можна зробити за допомогою гормональної терапії, але якщо є протипоказання до неї, застосовуються комплексні гомеопатичні засоби.
Рослинний засіб «Масто-гран» показав позитивні клінічні результати у профілактиці та лікуванні гормональних порушень. До його складу входять компоненти, що знімають больові симптоми, сприяють зменшенню набряків та дискомфорту в молочних залозах.
Жінки, які регулярно приймають «Масто-гран», відчувають значне поліпшення загального стану, зменшення проявів передменструального синдрому, симптомів масталгії та мастопатії. Ретельний лікарський контроль та лікування патологічних станів з боку грудей підвищує якість життя пацієнток, а головне – мінімізує ризик розвитку раку молочної залози.